Principy a dilemata informační etiky

Jiří Stodola

Principy a dilemata informační etiky

Číslo: 1/2019
Periodikum: ProInflow
DOI: 10.5817/ProIn2019-1-6

Klíčová slova: informační etika, principy, dilemata, informace, desinformace, svoboda slova, právo na informace, cenzura

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Účel – Cílem článku je identifikovat v rámci filosofie a informační vědy formulované principy informační etiky; prozkoumat pojem dezinformace a jeho roli v principech informační etiky; rozčlenit jednotlivé oblasti informační etiky podle jednotného kritéria; identifikovat možná dilemata a určit, jakou roli v těchto dilematech hraje dezinformace; aplikovat principy informační etiky na řešení základních dilemat informační etiky.

Design/metodologie/přístup – Postupujeme od induktivně stanoveného problému (problém dezinformování) k hledání teoretických východisek (koncept dezinformace, principy informační etiky, oblasti informační etika a s nimi spjatá dilemata), která uvádíme do vzájemného vztahu, aby je bylo možné aplikovat na problém, a tak napomoci jeho řešení.

Výsledky – Pro řešení problémů spojených s desinformováním jsou vhodné principy pracující s pojmem informace/entropie. Dilemata napříč informační etikou vedou mezi právem na informace (informace jako zdroj), svobodou slova (informace jako produkt) a cenzurou (informace jako cíl). Nezávislost informace na pravdivosti (alethická neutralita) selhává při řešení problému dezinformace.

Originalita/hodnota – Jedná se o ojedinělou snahu řešit problém dezinformování pomocí teoretického nástroje.