Jak číst a citovat texty z Pablikada

  1. Nejprve se přihlašte vaším univerzitním účtem pomocí Shibboleth nebo e-mailem a heslem z citačního manažeru Citace PRO. Případně se nejprve zaregistrujte.
  2. Podívejte se na stránku Obsahu. Zatrhněte si možnost Dostupný plný text, ať vidíte pouze dokumenty, které jsou přístupné pro vaši instituci.
  3. Vyberte si nebo vyhledejte dokument, který vás zajímá. V případě časopisů se proklikejte na daný článek.
  4. Pokud si chcete dokument přečíst, klikněte na tlačítko Přečíst v novém okně.
  5. Pokud se k dokumentu chcete vracet a mít ho dostupný i offline bez připojení k internetu, klikněte na tlačítko Přidat do čtečky a dokument si alespoň jednou otevřete, aby se do vašeho zařízení automaticky celý stáhnul. Vaše vybrané dokumenty pak najdete ve čtečce. Pokud je nevidíte, tak nejprve klikněte na tlačítko Aktualizovat.
  6. V otevřeném dokumentu můžete označit text. Objeví se okno pro vytvoření citátu. V něm si můžete text citátu upravit a přidat číslo strany. Po kliknutí na tlačítko Uložit se citát zpřítupní ve vašem účtu Citace PRO.
  7. Čtečku si můžete nainstalovat na počítač, tablet nebo mobil přímo z vašeho oblíbeného internetového prohlížeče, když si otevřete stránku čtečky, rozbalíte menu po kliknutí na tři tečky v pravo nahoře v prohlížeči a vyberete volbu Přidat na plochu, Nainstalovat aplikaci nebo obdobnou hlášku.