Jana Vašíčková, Martina Poláková, Iva Šeflová, Dita Habartová
Cultural adaptation of Physical Literacy Knowledge Questionnaire
Číslo: 1/2025
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2025.001
Klíčová slova: fokusní skupiny, pohybová aktivita, pohybová gramotnost, CAPL-KU, mladší školní věk
Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.
Cíle: Cílem studie bylo kulturně adaptovat a ověřit dotazník Canadian Assessment of Physical Literacy - Knowledge Understanding (CAPL-KU) pro hodnocení kognitivní oblasti PG, konkrétně znalostí a porozumění pohybové aktivitě, u žáků základních škol v České republice.
Metodika: Studie se zúčastnilo celkem 237 dětí ve věku 6-12 let ze tří škol v různých krajích České republiky. Dotazník CAPL-KU byl nejprve přeložen 3 nezávislými odborníky se zpětným překladem do anglického jazyka a v diskusi pak následně kulturně upraven. Poté byl pilotně ověřen a validován pomocí fokusních skupin. Vyhodnocení odpovědí proběhlo statistickými procedurami, včetně použití neparametrických testů a Spearmanovy korelace, aby se zhodnotil vztah mezi věkem, pohlavím a znalostmi o pohybové aktivitě.
Výsledky: Z procesu překladu a kulturní adaptace vyplynulo, že 8 z 12 otázek bylo většině dětí dobře srozumitelných. Některé pojmy a formulace však činily potíže zejména mladším dětem, a byly tedy upraveny. Celková úroveň znalostí byla mírně nadprůměrná, žádný žák nedosáhl velmi nadprůměrného výsledku. Dívky si vedly lépe než chlapci, ale rozdíl nebyl statisticky významný. Věk vykazoval slabou pozitivní korelaci se znalostmi, což nenaznačuje nárůst porozumění s věkem dětí.
Závěry: Upravený dotazník se ukázal být cenným nástrojem pro hodnocení kognitivní oblasti znalostí s porozuměním PG českých žáků základních škol, i když některé otázky vyžadovaly další upřesnění. Studie poukázala na oblasti, kde znalosti dětí o pohybové aktivitě chybí, což naznačuje potřebu cílených intervencí ke zlepšení PG od raného věku.