Mental training in preparation of the Czech Republic weightlifting representative in the junior category under 23 years

Petr Krol, Dana Štěrbová

Mental training in preparation of the Czech Republic weightlifting representative in the junior category under 23 years

Číslo: 1/2019
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2018.005

Klíčová slova: zpírání, kvalitativní evaluace, mentální dovednosti, psychologie sportu

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Východiska: Dle tvrzení reprezentačních trenérů vzpírání je výkonnost svěřenců nevyrovnaná a shledávají jako důležité zařazení mentální přípravy pro sportovce. V českém prostředí nejsou popsány studie zabývající se implementací mentálního tréninku do tréninku vzpěračů. Příspěvek dále vychází z předešlých výzkumů v oblasti mentálního tréninku, historického pozadí spolupráce Českého svazu vzpírání s psychologem a efektivity využití mentálního tréninku nejen ve sportu obecně, ale i ve sportu vzpírání blízkému - vrhu koulí.

Cíle: Posouzení efektivity programu založeného na technikách mentálního tréninku implementovaného do sportovní přípravy vzpěračky reprezentace České republiky.

Metodika: Jádrem výzkumu byla podrobná analýza programu psychické přípravy aplikovaného u jednoho případu. Byly provedeny polostrukturované rozhovory se závodnicí a trenérem před a po implementaci programu mentálního tréninku. Dále byl administrován psychodiagnostický test - Test pozornosti d2 a využity sebehodnotící škály.

Výsledky: Z výpovědi závodnice, trenéra a srovnání výsledků v Testu pozornosti d2 i sebehodnotících škálách vyplývá, že některé techniky mentálního tréninku měly pozitivní efekt na mentální dovednosti, ve kterých závodnice vnímá nedostatky, které jsou klíčové v přípravě vzpěrače reprezentanta, a které mohou mít významný vliv na sportovní výkonnost. Největšího rozdílu bylo dosaženo v dovednosti opětovného zaměření pozornosti a naopak nejmenšího v imaginaci. Zvládnutí technik mentálního tréninku výrazně ovlivnilo komplexní dovednost zvládání vzteku a agrese.

Závěry: Na základě zjištěných výsledků lze konstatovat, že techniky mentálního tréninku mohou pomoci vrcholovým vzpěračům odstranit nedostatky v mentálních dovednostech používaných v jejich sportovní přípravě, což může mít pozitivní vliv na výkonnost v tréninku i v závodech. Na efektivitu má pravděpodobně významný vliv trenér, věk závodníka a dlouhodobá kontinuita při implementaci technik mentálního tréninku do sportovní přípravy.