Planning Educational Content in School Curriculum Documents

Eva Koželuhová, Barbora Loudová Stralczynská, Milena Lipnická

Planning Educational Content in School Curriculum Documents

Číslo: 4/2020
Periodikum: Pedagogika
DOI: 10.14712/23362189.2020.1678

Klíčová slova: předškolní vzdělávací obsah, školní vzdělávací program, kurikulum, plánování

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Cílem výzkumu bylo analyzovat způsoby, jakými jsou v České republice a na Slovensku plánovány a realizovány vzdělávací obsahy na úrovni jednotlivých mateřských škol. Výzkum sledoval, jaká jsou zařazovaná vzdělávací témata, jaké jsou sledovány vzdělávací cíle a jaké různé přístupy se uplatňují při tvorbě školních vzdělávacích programů.

První část výzkumu sestávala z kvalitativní obsahové analýzy školních vzdělávacích programů 40 mateřských škol v České republice a 40 reflektivních zpráv učitelů těchto mateřských škol. Výzkum zjišťoval přístupy mateřských škol k tvorbě integrovaných bloků a preference učitelů při implementaci těchto integrovaných bloků do pedagogické praxe. Druhá část výzkumu byla realizována ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici. Výzkumná data byla získána pomocí dotazníkového šetření mezi studenty kombinované formy studijních programů zaměřených na přípravu budoucích učitelů mateřských škol.

Výsledky z výzkumného vzorku ukazují, že mezi respondenty v obou zemích je nejvíce preferováno chronologické řazení integrovaných bloků. Mateřské školy navrhovaly vzdělávací obsah v souladu s ročním obdobím a strukturovaly ho do týdenních témat. Tento způsob nemusí naplňovat požadavek českého ani slovenského kurikula, aby vzdělávací obsah vycházel z aktuálních potřeb a zájmů dětí. Ačkoli někteří učitelé měli možnost si volit svá vlastní témata, od většiny učitelů se stále očekává, že budou realizovat témata uvedená ve školních vzdělávacích programech. V závěru příspěvek přináší možné vysvětlení této situace a podněty pro další rozvoj.