Ondřej Ješina
Fenomén neoprávněného uvolnění z tělesné výchovy v základním a středním školství
Číslo: 1/2017
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2015.016
Klíčová slova: aplikované pohybové aktivity, školská legislativa, zdraví, životní styl, kvalita života, zdravotní postižení, zdravotní znevýhodnění
Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.
Cíl: Cílem příspěvku je upozornit na některé negativní dopady při uplatňování norem a standardů ve vztahu k uvolňování žáků ze školní tělesné výchovy na základních a středních školách.
Metodika: Hlavní metodou je analýza relevantních zdrojů, zejména pak legislativních norem.
Výsledky: Předkládaný příspěvek si dovoluje diskutovat nad některými pasážemi zákona č. 561/2004 Sb. týkajícími se dané problematiky. Upozorňuje na vyhlášku Ministerstva zdravotnictví České republiky (MZ ČR) č. 391/2013 Sb., která si klade za cíl působit preventivně na ochranu zdraví nejen dětí, ale i dospělých, v kontextu výkonnostního sportu, ale i volnočasových aktivit a školní tělesné výchovy. Z tohoto důvodu tato vyhláška zavádí systém lékařských prohlídek a omezuje, nebo zamezuje, přístup k pohybovým aktivitám u vybraných skupin osob.
Závěry: Negativně hodnotíme zejména skutečnost, že legislativní normy deklarují možnost uvolnění ze školní tělesné výchovy bez nabídky alternativy. V praxi jsme pak svědky uplatňování příslušných zákonů a vyhlášek, které bohužel podporuje vytváření bariér v přístupu značné skupiny žáků k pohybovým aktivitám, zejména pak žáků se zdravotním postižením a znevýhodněním.