The impact of a neuromuscular training program on change of direction speed in amateur female rugby

Ondřej Sikora, Michal Lehnert

The impact of a neuromuscular training program on change of direction speed in amateur female rugby

Číslo: /2023
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2023.004

Klíčová slova: prevence zranění; 505 agility test; přední zkřížený vaz

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Východiska: Ragby je sportem s vysokou úrazovostí. Zranění kolenního kloubu, obzvláště předního zkříženého vazu, je jedním z nejčastějších poranění s jednou z nejdelších dob rekonvalescence. Primární příčinou bezkontaktního zranění v oblasti kolenního kloubu se ukazuje změna směru pohybu. Předejít se tomu dá účinnými tréninkovými programy, které dokážou snížit incidenci zranění až o polovinu. Zároveň se ukazuje spojitost mezi výsledky testů rychlosti se změnou směru pohybu a prevenci zranění.

Cíle: Ověřit vliv neuromuskulárního tréninkového programu na rychlost se změnou směru v ženském amatérském ragby.

Metodika: Dvanáctitýdenní experimentální studie ověřovala vliv neuromuskulárního tréninkového programu (KneeRugbyWomen) na rychlost se změnou směru v ženském amatérském ragby. Účastnice byly rozděleny na experimentální skupinu (n = 12, věk: 20,05 ± 4,43, tělesná výška: 166,54 ± 4,46 cm, tělesná hmotnost: 64,65 ± 6,44) a kontrolní skupinu (n = 12, věk: 20,04 ± 4,88, tělesná výška: 166,83 ± 7,30 cm, tělesná hmotnost: 69,83 ± 12,84). Účastnice podstoupily vstupní měření v týdnu před intervencí a výstupní měření ihned po ukončení 12týdenní intervence. Využit byl 505 agility test, který se zaměřuje na rychlost se změnou směru pohybu a dochází u něj ke 180° otočení. Experimentální skupina prováděla dvakrát týdně 10minutový intervenční program KneeRugbyWomen složený z balančních cvičení, silových cvičení využívající odporové gumy a plyometrických cvičení. Kontrolní skupina absolvovala ve svém programu 10minutový trénink ragbyově specifických dovedností - přihrávek.

Výsledky: Vnitroskupinové porovnání neprokázalo statisticky významný vliv programu na rychlost se změnou směru pohybu. Rozdílnost skupin byla nalezena meziskupinovým porovnáním, kdy byl celkový čas u otoček na obě dolní končetiny statisticky významně rozdílný při druhém oproti prvnímu měření.

Závěry: Nebyl potvrzen významný vliv 12týdenního neuromuskulárního intervenčního programu KneeRugbyWomen na rychlost se změnou směru pohybu u amatérských ragbistek hodnocený 505 agility testem. Účinnost programu je nutno ověřit s delším celkovým objemem zatížení.