Nástroje pro práci s informacemi

Michal Černý

Nástroje pro práci s informacemi

Vydavatelství: Brno: Centrum informačního vzdělávání
Rok vydání: 2015
ISBN: 978-80-88123-01-9

Klíčová slova: informace, nástroje, informační gramotnost, aplikace, online, bezplatné

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Kniha mapuje vybrané nástroje, které lze použít pro práci s informacemi. Vychází přitom z Přechodového modelu informační gramotnosti a ke každému jeho „stavu“ nabízí trojici aplikací. Jde především o online aplikace, které jsou ve velké většině bezplatně dostupné a člověk je může snadno a rychle využít. Vznikla především jako podpora studentům KPI11, ale věříme, že ji ocení i další čtenáři. Ke každé části modelu je uveden také krátký komentář, který ji vytváří určitý kontext a souvislosti.

Kniha se snaží být v této oblasti stručným pomocníkem v tom, že popisuje 24 rozmanitých nástrojů, po kterých lze v různých fázích práce s informacemi sáhnout. Stačí si nalistovat příslušnou stránku a podívat se, zda vám některý ze tří nabízených programů či webových aplikací nemůže pomoci.

Výběr nebyl snadný a autor si je vědom toho, že sám využívá desítku dalších nástrojů, které se sem nevešly, nebo že by si některé služby zasloužily komentář delší či obšírnější. Vždy se ale snažil držet toho, aby nástroj popsal, ukázal, k čemu může být dobrý, a na jaké nástrahy se naopak uživatel musí připravit, a pak již nechává na čtenáři, zda po něm sáhne, nebo si vybere jiný.