From Military Sites to Exhibitionary Arenas in Poland and Latvia, 2015–2019

Dagnosław Tadeusz Demski

From Military Sites to Exhibitionary Arenas in Poland and Latvia, 2015–2019

Číslo: 4/2019
Periodikum: Český lid
DOI: 10.21104/CL.2019.4.04

Klíčová slova: post-military base, exhibitionary complex, authenticity, experience, knowledge, memory politics, participatory turn, Poland, Latvia

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: V posledních letech se turistický průmysl připojil k předchozím prvkům „výstavního komplexu” (Bennett 2004) a stal se prvkem, který ovlivňuje utváření kulturních institucí. Moje analýza vychází z hmotných základů, totiž konkrétních srovnatelných bývalých vojenských objektů a území v Polsku a Lotyšsku. Společným jmenovatelem bývalých vojenských území představených v tomto textu je to, že se všechna stala zvláštními „výstavními arénami”. Pokouším se demonstrovat, že bývalá vojenská území, která jsou si podobná s ohledem na původní funkci a infrastrukturu, rozsah a čas, který uplynul od jejich zřízení, stav a podstatu, procházejí v současnosti různými transformačními procesy. V rámci těchto procesů jim byly přiřazeny rozdílné hodnoty, které vznikají prostřednictvím aktivit (mj. i „prostorových příběhů”), které je mění ve „výstavní arény”. Institucionální útvary spojené s „výstavním komplexem”, např. muzea, galerie, panoptika nebo světové výstavy, doplňuji o současné postupy spojené s turismem, které vedou k proměnám uspořádání zavedených tradičnějšími výstavními institucemi.

Aktuální analýza je založena na čtyřech příkladech bývalých velkých vojenských objektů (vytvořených v 19. a 20. století), které byly různými způsoby transformovány a nyní mají nevojenské funkce. V průběhu srovnání bývalých vojenských objektů a území (z nichž tři sloužily za studené války jako základy sovětské armády) ukazuji, jak byly přeměněny v různé typy „výstavních arén”. Významné je, že tento proces probíhal v období „participativního obratu” a narůstajícího množství turistů („přeturistování”), kteří měli zájem na tom identifikovat nebo dokonce zřizovat nové turistické destinace či místa „hodná navštívení”.