Změny v kvalitě života u hematoonkologických pacientů po pohybové intervenci - respiračním tréninku

Michal Vičar, Jan Stach, Iva Hrnčiříková, Kateřina Kapounková, Andrea Janíková, Markéta Hadrabová

Změny v kvalitě života u hematoonkologických pacientů po pohybové intervenci - respiračním tréninku

Číslo: 2/2018
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2019.004

Klíčová slova: onkologie, pohybová intervence, kvalita života, SEIQoL

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Východiska: Kvalita života onkologických pacientů je často zkoumaným fenoménem. Je považována za multidimenzionální konstrukt obsahující řadu objektivních, ale i hodnotových a postojových složek. Proto se předpokládá, že intervenční pohybový program je jednou z možností, jak kvalitu života ovlivňovat.

Cíle: Cílem této studie bylo posoudit změnu v kvalitě života u onkologických pacientů v remisi po absolvování intervenčního pohybového programu.

Metodika: Výzkumný soubor tvořilo 18 respondentů (věk M = 53,44, SD = 16,39, min. 23 let a max. 77 let) s diagnózou Hodgkinova lymfomu či non-Hodgkinova lymfomu 1-3 měsíce po ukončení chemoterapie či kombinace chemoterapie a radioterapie. Jednalo se o pacienty Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno. Ke sběru dat bylo využito metody SEIQoL (Schedule for the Evaluation of Individual Quality of Life), která byla administrována před a po pohybové intervenci. Intervenční program trval 3 měsíce a zahrnoval respirační trénink.

Výsledky: Kvalita života nedoznala statisticky významné změny.

Závěry: Nebylo prokázáno, že by intervenční pohybový program měl vliv na kvalitu života respondentů. Pro možnost zobecnění, potvrzení a hlubší interpretaci výsledků je zapotřebí rozšířit výzkumný soubor, případně uskutečnit další studie především kvalitativního charakteru.