A Probe into a Physical Activity of Children in State Kindergartens, Forest Kindergartens and Children's Forest Clubs

Dita Culková, Lucie Francová

A Probe into a Physical Activity of Children in State Kindergartens, Forest Kindergartens and Children's Forest Clubs

Číslo: 1/2020
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2020.008

Klíčová slova: předškolní zařízení; asociace lesních mateřských škol; pohybový režim; řízená pohybová činnost; spontánní pohybová činnost

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Východiska: Asociace lesních mateřských škol (LMŠ) reprezentuje jeden ze současných alternativních výchovně-vzdělávacích směrů, ve kterém dominuje volná hra, situační učení a spontánní pohybové činnosti (SPČ). Státní mateřské školy (SMŠ) naopak následují Rámcový vzdělávací program, kde převažují řízené pohybové činnosti (ŘPČ).

Cíle: Cílem je komparace pohybového režimu ve SMŠ a v LMŠ a dětských lesních klubech (DLK) zaměřená na četnost a délku preferovaných organizačních forem a následná diskuze vedená v kontextu formování pohybové gramotnosti dětí.

Metodika: Studie je deskriptivního charakteru využívající dotazníkové šetření uskutečněné s koordinátory LMŠ a DLK a s pedagogy ze SMŠ.

Výsledky: LMŠ a DLK se z 81 % denně věnují SPČ a z toho z 50 % trvá 2-4 hodiny. Ve SMŠ se SPČ denně věnují ze 49 % a z 61 % trvá do 2 hodin. ŘPČ v podobě ranní tělovýchovné cvičební jednotky (TCJ) realizují SMŠ téměř v 75 % případech každodenně a z více než 56 % trvá 10-30 minut. LMŠ a DLK ŘPČ realizují každodenně pouze ve 38 % případů a v 63 % trvá do 10 minut. Ve 33 % LMŠ a DLK ranní TCJ nerealizují vůbec.

Závěry: Ve SMŠ bývá častěji a déle realizována pravidelná ŘPČ v podobě ranní TCJ, zatímco v LMŠ a DLK převažuje SPČ. SMŠ mohou mít významnější roli při učení se pohybovým dovednostem především v první a druhé fázi motorického učení, při rozvoji flexibility, při uvědomování si a chápání souvislostí spojených s pohybovou aktivitou. LMŠ a DLK mohou dominovat při učení se pohybovým dovednostem ve fázi stabilizace a automatizace, při rozvoji aerobní zdatnosti, svalové zdatnosti a motivace (obzvláště vnitřní a dlouhodobé). Charakter výzkumu je však díky nízkému počtu "n" a použití nestandardizovaného dotazníku spíše ilustrativního charakteru, což je jeho největší limit.