Možnosti využití teorie sociálního učení v edukaci romské minority v oblasti prevence nadváhy a obezity

Věra Olišarová, Valérie Tóthová, Lenka Šedová

Možnosti využití teorie sociálního učení v edukaci romské minority v oblasti prevence nadváhy a obezity

Číslo: 2/2016
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2016.009

Klíčová slova: nadváha, obezita, Romové, prevence, teorie sociálního učení, edukace, sestra

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Východiska: V současném ošetřovatelství patří edukace ke standardním složkám ošetřovatelské péče. Je cílena na zdravé i nemocné a směřuje k převzetí odpovědnosti za své zdraví. Neustále se zvyšující prevalence nadváhy a obezity je celosvětovým problémem. Tak jako v majoritní populaci, je v České republice situace závažná i u minorit. Ovšem realizované intervenční programy a strategie jsou cíleny zejména na majoritní populaci. Vzhledem k tomu, že neodráží kulturní specifika cílové skupiny, bývají u minorit velmi málo efektivní. Koncept teorie sociálního učení však nabízí možnost začlenění dříve opomíjených determinant, neboť předpokládá určitý sociální kontext, který má přímý dopad na jednání jedince.

Cíle: Cílem příspěvku je analyzovat problémy v edukaci u romské minority a poukázat na možnosti využití konceptu teorie sociálního učení při tvorbě intervenčních programů zaměřených na prevenci nadváhy a obezity.

Metodika: Příspěvek vychází z dat získaných v rámci realizace kvalitativního výzkumného šetření, kde byl výzkumný soubor tvořen 25 romskými respondenty staršími osmnácti let, jejichž hodnota BMI byla v pásmu nadváhy, nebo obezity (tedy BMI ≥ 25 kg/m2). Mezi respondenty bylo 8 mužů a 17 žen. Příspěvek je zároveň podpořen daty získanými v rámci řešení grantového projektu zaměřeného mimo jiné i na zjištění prevalence zmíněných diagnóz u romské minority.

Výsledky: Kulturně podmíněné vzorce chování jsou výrazným faktorem, který může ovlivnit efektivnost realizovaných intervencí. Již při odběru anamnézy se tyto vzorce projevují. Z dalších faktorů, které se v oblasti problematiky nadváhy a obezity uplatňují, je to body image, sociální funkce stravování, socioekonomický status a s ním spojené složení stravy atd. Právě pochopení souvislostí mezi jednotlivými faktory a motivačních prvků, které se na daném rizikovém způsobu chování podílejí, může do ošetřovatelství vnést nový rozměr.

Závěry: Etnicita je mnohdy výraznějším faktorem, který zasahuje do efektivnosti realizovaných intervencí, než je na první pohled patrné. Teorie sociálního učení poskytuje možnost rozkrýt kulturně podmíněné vzorce chování a porozumět motivačním prvkům.