Effect of pull-out technique on acyclic phases in elite male 50 m breaststroke swimmers

Jakub Březina, Marek Polach, Tomáš Michalica, Zbyněk Svozil

Effect of pull-out technique on acyclic phases in elite male 50 m breaststroke swimmers

Číslo: 1/2022
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2022.005

Klíčová slova: video-analýza; biomechanika; start; obrátky

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Východiska: Současná pravidla plavání umožňují v rámci prsařských disciplín provedení dvou odlišných způsobů pohybového cyklu pod hladinou. TYP 1 provádí delfínový kop současně se záběrem pažemi ke stehnům, TYP 2 provádí delfínový kop před záběrem pažemi ke stehnům.

Cíle: Cílem studie bylo posoudit dva typy pohybového cyklu pod hladinou s ohledem na dosažený čas v úseku 15 m po startu a po obrátce. Posouzen byl také vztah jeho dílčích sub-fází a dosaženého času během fáze pod hladinou po startu a po obrátce.

Metodika: Pro účely studie byly analyzovány videozáznamy účastníků (n = 59; věk 23,6 ± 6,9; FINA body 822 ± 95) Mistrovství Evropy v Glasgow 2019 a v Kazani 2021 na 25m bazénu.

Výsledky: Dosažený čas v úseku 15 m po startu a po obrátce se významně nelišil, oba typy pohybového cyklu pod hladinou se tedy jeví jako stejně účinné. Sub-fáze 1 a Sub-fáze 3 silně korelovaly s časem fáze pod hladinou po startu u pohybového cyklu pod hladinou TYP 1 (r ≥ 0,81; r ≥ 0,63). Významně se lišila pouze sub-fáze 1 po startu (p = 0,027).

Závěry: TYP 2 splývá po startu v rámci sub-fáze 1 významně kratší dobu než TYP 1 a zahajuje delfínový kop v příliš vysoké rychlosti, což negativně ovlivňuje další průběh pohybového cyklu pod hladinou. V případě optimálního načasování delfínového kopu výsledky naznačují větší potenciál pro TYP 2 po startu.